STD55N4F5
Part Number : STD55N4F5
Manufacturer : STMicroelectronics
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : STD55N4F5 More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Surface Mount
Packaging : Digi-Reel®
Rds On Max : 8.5 mΩ
Case/Package : DPAK
Input Capacitance : 1.6 nF
Number of Elements : 1
Turn-Off Delay Time : 25 ns
Max Power Dissipation : 60 W
Min Operating Temperature : -55 °C
Gate to Source Voltage (Vgs) : 20 V
Drain to Source Voltage (Vdss) : 40 V
Products Category : Discrete Semiconductor - Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Qty : 480 In Stock
Applications : Appliances Test & measurement Mobile phones
Fall Time : 6 ns
Rise Time : 15 ns
Resistance : 8.5 MΩ
Number of Pins : 3
Power Dissipation : 60 W
Turn-On Delay Time : 15 ns
Element Configuration : Single
Max Operating Temperature : 175 °C
Drain to Source Resistance : 8.5 mΩ
Continuous Drain Current (ID) : 55 A
Drain to Source Breakdown Voltage : 40 V